S typickým úsmevom a zdvihnutým palcom, ale neprirodzene zvrašteným čelom. Posledné dni ovládla sociálne siete silne retušovaná fotografia z bilbordu prezidentského kandidáta Petra Pellegriniho (Hlas). Pôsobí na nej veľmi neprirodzene.
Zvláštny výraz jeho tváre, ktorý na niekoho môže pôsobiť až arogantne, kontrastuje so sloganom: Dajme Slovensku pokoj, hrdosť a dôstojnosť.
Hlas odmietol odpovedať, ako vizuál vznikol a prečo ho použil v kampani. Fotografi, marketéri a experti na komunikáciu sa zhodujú, že je zlý a na bilbord by ho nedali. Zároveň si však myslia, že Pellegrinimu v kampani neuškodí.
Okrem bilbordu šéf Hlasu v utorok nekomentoval ani navrhované zmeny koalície, ktoré sa týkajú ovládnutia RTVS vládou Roberta Fica (Smer). Mlčanie v tejto téme Pellegrinimu popoludní na tlačovke vyčítal jeho najväčší rival v boji o prezidentský palác Ivan Korčok.
Hoci šéf parlamentu s ním nechce ísť do diskusie, satirická stránka Zomri si všimla, že pozeral Korčokovu tlačovku.
Jediným výstupom momentálne preferenčne najsilnejšieho kandidáta na prezidenta tak bolo, že rečnil na konferencii ITAPA 2024. V svojom príhovore sa rozplýval nad umelou inteligenciou.
Čítate ďalšie vydanie Prezidentského denníka. Opäť zhŕňame všetko podstatné z diania v prezidentskej kampani.
Prečo Pelle vraští čelo?
"Vyzerá to hrozne," komentuje fotografiu Pellegriniho na bilborde známy fotograf Matúš Bence. Predpokladá, že pôvodne mohlo ísť o nekvalitnú fotku z mítingu, ktorú sa snažil niekto vylepšiť, ale mu to nevyšlo.
Fotografii podľa neho a experta na reklamu a komunikáciu Róberta Slováka neprospieva aj to, že je na nej veľmi silný kontrast.
"Tým sú farby veľmi intenzívne. Mení mu to črty tváre a vyzerá inak ako bežne," vraví Slovák. Záber podľa Benceho pôsobí ako fotofilter z mobilu.
Celý dojem z fotografie Pellegriniho nie je podľa špecialistky na komunikáciu Sone Lexmanovej dobrý. "Zvraštené čelo a celá neverbálna komunikácia na fotografii evokujú skôr hnev, aroganciu až výsmech, čo je v príkrom rozpore so sloganom," vraví.
Expert na komunikačné stratégie Peter Chalmovský si však vie predstaviť, že na človeka, ktorý tento vizuál schvaľoval, nemusela fotografia pôsobiť rušivo. "Na displeji notebooku či mobilu vyzeral upravený obrázok lepšie, a tak bol schválený, a k prekvapeniu došlo až po tlači na papier veľkého formátu," vraví.
Ani jeden z oslovených expertov by takúto fotografiu v kampani nepoužil. Zároveň si však nikto z nich nemyslí, že Pellegrinimu poškodí v boji o prezidentský palác.
"Ten bilbord človek vidí reálne dve sekundy, možno dvadsaťkrát v mesiaci," vraví odborník na digitálny marketing Peter Šebo. Žiadny volič si podľa neho nepovie, že keby mal Pellegrini iný bilbord, volil by som ho. "Takto marketing nefunguje."
Pozri, kto sa pozerá
Jednou z výrazných čŕt šéfa parlamentu v prezidentskej kampani je, že nechodí do predvolebných diskusii so svojím najväčším rivalom Korčokom.
Nebráni mu to však v tom, aby sa na bývalého ministra zahraničných vecí vo vláde Igora Matoviča ( vtedy OĽaNO, teraz Slovensko - pozn. red.) pozeral, keď má tlačovku.
"Peter Pellegrini pozerá s vami," naskočilo na monitore Dominike, Štefanovi a Tine, keď v utorok poobede pozerali stream Korčokovej tlačovky. "Keď sa bojíš ísť do diskusie, ale tlačovku si pozrieš," okomentovala to stránka Zomri.

Bývalý minister zahraničia mal tlačovku k návrhu zmien v telerozhlase. Nový návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase z dielne ministerstva kultúry podľa
neho de facto znamená ovládnutie týchto inštitúcií.
Pellegrini k tomuto návrhu ako tradične povedal - nič. A to napriek tomu, že je čelným predstaviteľom koalície, ktorá sporné zmeny pretláča. U šéfa Hlasu to však nie je nič prekvapivé. Dlho mlčal, aj keď koalícia pretláčala úpravy v Trestnom zákone.
Za to sa však Pellegrini rozhovoril na spomínanej Itape o umelej inteligencii. "Pokiaľ sa tejto výzve postavíme so zdravým sedliackym rozumom, Slovensko ju ako malá vyspelá krajina zvládne a stane sa digitálnym lídrom," napísal na sociálnej sieti.
Čo vás ešte môže zaujímať:
- Ivan Korčok v rozhovore pre SME, ktorý bude na webe denníka publikovaný v stredu, rozpráva aj o morálnych dilemách, ktorým čelil ako hovorca ministerstva zahraničia v časoch ťažkého mečiarizmu, aj vízií ako „neohnúť chrbát“ pred zahraničným smerovaním vlády.
- Petrovi Pellegrinimu prišli vyjadriť do parlamentu podporu zahraniční Slováci zo srbskej Vojvodiny.
- Ďalší prezidentský kandidát a tiež bývalý minister zahraničných vecí v prvej vláde Roberta Fica Ján Kubiš vyzval na sociálnej sieti, aby si jeho podporovatelia stiahli rámček "Ján Kubiš za prezidenta", do ktorého vložia svoju profilovú fotografiu.
- Národný prezident, ako sám seba tituluje Štefan Harabin, informoval iba o tom, že má v utorok poobede predvolebné stretnutie s občanmi v Dome kultúry ŽSR vo Zvolene.
Prezidentské voľby 2024

- SME minúta: Výsledky prezidentských volieb 2024 (online)
- Výsledky prezidentských volieb 2024 (druhé kolo)
- Oficiálne výsledky prezidentských volieb 2024
- Volebná mapa: Ako volili obce v prezidentských voľbách
- Volebná mapa: Ako volili okresy v prezidentských voľbách
- Výsledky volieb v krajoch: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Volebná účasť: Koľko ľudí volilo v prezidentských voľbách?
- Fico uniesol aj prezidentský palác (komentár šéfredaktorky)
- Lži, strach a neférové postupy. To vyhralo Pellegrinimu voľby (Kontext Jakuba Fila)
- Pellegrini to nakoniec dal na Zemana (komentár)

Beata
Balogová
